© Lis-Marie Jansson
© Lis-Marie Jansson
© Lis-Marie Jansson
© Lis-Marie Jansson

ECKERÖ KOMMUN

Kommunkansli 

Besöks- och postadress:

Södra Överbyvägen 8, Överby

AX-22270 ECKERÖ

 

Tel. (018) 32 930 

Fax (018) 38 269

E-post: info@eckero.ax

 

Kommunkansliet håller öppet vardagar kl. 09.00-15.00.  

Socialkansliet har telefontid vardagar kl. 09.00-11.00.

Byggnadstekniska kansliet har telefontid vardagar kl. 09.00-11.00.

 

KOMMUNEN

Kommundirektör Arsim Zekaj

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 321

arsim.zekaj@eckero.ax

 

Kanslist Anna Wiksten

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 32 930 (Växeln)

info@eckero.ax

 

Byråsekreterare Berit Metsik

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 326

berit.metsik@eckero.ax

 

Löneräknare Håkan Häggblom

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 324

hakan.haggblom@eckero.ax

 

Löneräknare Johanna Johns

Södra Överbyvägen 8 

Tel. (018) 329 327

johanna.johns@eckero.ax

 

Ekonom Maarit Grönlund 

Södra Överbyvägen 8 

Tel. (018) 329 328

maarit.gronlund@eckero.ax

 

SOCIAL SERVICE

Vik. socialchef Marjo Österberg

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 323/+358 (0)457 343 2202 vardagar kl. 09.00-11.00

marjo.osterberg@eckero.ax

 

Socialhandledare Lisa Smeds

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 331 vardagar kl. 09.00-11.00

socialarbetare@eckero.ax

 

Byråsekreterare Berit Metsik

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 326

berit.metsik@eckero.ax

  

Solgården

Nyckelpigsgränd 21

Tel. (018) 364 020

Köket tel. (018) 364 046

 

Äldreomsorgsledare Sandra Karlsson

Nyckelpigsgränd 21

Tel. (018) 364 022 

sandra.karlsson@eckero.ax

 

Eckerö hälso- och sjukvårdsmottagning

Nyckelpigsgränd 21

Tel. +358 (0)457 313 5822, vardagar kl. 12.00-13.00

 

BARN & FRITID 

Daghemsföreståndare Gun Sivén

Nyckelpigan

Nyckelpigsgränd 31

Tel. (018) 364 040

gun.siven@eckero.ax

Småpigorna

Eckerövägen 748

Tel. (018) 38 096

smapigorna@eckero.ax

 

För- och eftermiddagsledare Nevin Borgs

Föris/eftis Ugglorna

Eckerövägen 748

Tel. (018) 38 605/+358 (0)40 567 1699

eftis@eckero.ax

 

Skolföreståndare Maria Bonds

Käringsundsvägen 16

Tel. (018) 38 361

maria.bonds@sahd.ax

 

Vik. fritidsledare Scott Rosenqvist

Tel. (018) 38 361/+358 (0)457 342 1651

scott.rosenqvist@sahd.ax

 

Bibliotekssekreterare Sophie Langels

Tel. (018) 38 651

biblioteket@eckero.ax

 

BYGGA & BO

Tf. kommuntekniker/byggnadsinspektör Emma Saarela

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 330/+358 (0)457 595 8590 vardagar kl. 09.00-11.00

emma.saarela@eckero.ax

 

Vik. tekniker Trygve Packalén

Södra Överbyvägen 8

Tel. +358 (0)400 723 801, onsdagar kl. 09.00-15.00

 

Byggnadstekniska kansliet, Berit Metsik

Tel. (018) 329 326

berit.metsik@eckero.ax

 

Serviceman Fredrik Sandholm

Tel. +358 (0)457 345 4632

   

Serviceman Arto Roivainen

Tel. +358 (0)400 471 696

 

OBS: Om vattenläcka eller dylikt uppstår  

i kommunens fastigheter utanför

kontorstid kontaktas Arto Roivainen. 

 

Brandchef Lennart Johansson

Tel. (018) 329 132/+358 (0)457 522 1630 

lennart.johansson@jomala.ax

 

Lantbrukssekreterare Anders Sundqvist

Tel. (018) 364 526 

anders.sundqvist@hammarland.ax