© Lis-Marie Jansson
© Lis-Marie Jansson
© Lis-Marie Jansson

ECKERÖ KOMMUN

Kommunkansli 

Besöks- och postadress:

Södra Överbyvägen 8, Överby

AX-22270 ECKERÖ

 

Tel. (018) 32 930 

Fax (018) 38 269

E-post: info@eckero.ax

 

Kommunkansliet håller öppet vardagar kl. 09.00-15.00.  

 

KOMMUNEN

Kommundirektör Arsim Zekaj

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 321, +358 (0)457 345 1014

arsim.zekaj@eckero.ax

 

Kanslist Anna Wiksten

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 32 930 (Växeln)

info@eckero.ax

 

Byråsekreterare Berit Metsik

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 326

berit.metsik@eckero.ax

 

Löneräknare Johanna Johns

Södra Överbyvägen 8 

Tel. (018) 329 327

johanna.johns@eckero.ax

 

Ekonom Maarit Grönlund 

Södra Överbyvägen 8 

Tel. (018) 329 328

maarit.gronlund@eckero.ax

 

SOCIAL SERVICE

Socialchef Andrea Björnhuvud

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 323, +358 (0)457 345 5700

andrea.bjornhuvud@eckero.ax

 

Vik. socialarbetare Patricia Schlesinger

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 331

patricia.schlesinger@eckero.ax

 

Vik. familjearbetare Hildegard Bondesson

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 322

hildegard.bondesson@eckero.ax

 

Byråsekreterare Berit Metsik

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 326

berit.metsik@eckero.ax

  

Solgården

Nyckelpigsgränd 21

Tel. (018) 364 020

Köket tel. (018) 364 046

 

Hemserviceledare Sandra Karlsson

Nyckelpigsgränd 21

Tel. (018) 364 022 

sandra.karlsson@eckero.ax

 

Eckerö hälso- och sjukvårdsmottagning (ÅHS)

Nyckelpigsgränd 21

Tel. +358 (0)457 313 5822, vardagar kl. 12.00-13.00

 

BARN & FRITID 

Nyckelpigan

Daghemsföreståndare Gun Sivén

Nyckelpigsgränd 31

Tel. (018) 364 040

gun.siven@eckero.ax

 

Småpigorna

T.f. barnträdgårdslärare Marie-Louise Svebilius

Nyckelpigsgränd 31

Tel. (018) 364 041

smapigorna@eckero.ax

 

Föris/eftis Ugglorna

Eckerövägen 748

Tel. (018) 38 605, +358 (0)457 345 5655

eftis@eckero.ax

 

Skolföreståndare Maria Bonds

Käringsundsvägen 16

Tel. (018) 38 361

maria.bonds@sahd.ax

 

Fritidsledare Emma Falander

Tel. (018) 38 361, +358 (0)457 342 1651

emma.falander@sahd.ax

 

Bibliotekssekreterare Sophie Langels

Tel. (018) 38 651

biblioteket@eckero.ax

 

BYGGA & BO

Kommuntekniker/byggnadsinspektör Emma Saarela

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 330, +358 (0)457 595 8590

emma.saarela@eckero.ax

 

Byråsekreterare Berit Metsik

Tel. (018) 329 326

berit.metsik@eckero.ax

 

Serviceman Fredrik Sandholm

Tel. +358 (0)457 345 4632

 

Serviceman Ove Eklund

Tel. +358 (0)457 345 5804

 

Serviceman Arto Roivainen

Tel. +358 (0)400 471 696

 

Serviceman Mikael Norman 

Tel. +358 (0)457 345 6152

 

OBS: Om vattenläcka eller dylikt uppstår  

i kommunens fastigheter utanför

kontorstid kontaktas Arto Roivainen. 

 

Brandchef Lennart Johansson

Tel. (018) 329 132, +358 (0)457 522 1630 

lennart.johansson@jomala.ax

 

Lantbrukssekreterare Anders Sundqvist

Tel. (018) 364 526 

anders.sundqvist@hammarland.ax